Už sa vám niekedy stalo, že ste nasadli do auta a privítal vás nepríjemný zápach? Nie ste v tom sami, niečo také sa môže stať každému. Niekedy za to môže nevinný obal od jedla zabudnutý pod sedadlom, inokedy ide o skryté zdroje, o ktorých by ste radšej ani nevedeli. Ako so zápachom bojovať, prečo vzniká a čo s tým?
Najčastejším zdrojom neželaných pachov v aute býva to, čo je schopné vytvoriť a udržiavať vlhko alebo teplo. Druhým rizikom sú potraviny, ktoré sa rozkladajú. Dobrým príkladom sú zabudnutý pohár s kávou vo dverách alebo zvyšky jedla v nejakom obale, keďže sa do nich veľmi rýchlo nasťahujú baktérie, ktoré spôsobia zápach.
Problémom je aj vlhkosť v textíliách. Dôvodom je, že práve spojenie vlhka a textilnej látky je ideálna kombinácia pre vznik plesne. Tá sa dokáže zavŕtať do sedačiek alebo kobercov na podlahe auta a časom začne uvoľňovať nepríjemnú arómu.
Veľký vplyv na vznik zápachu v aute má aj zanedbaná klimatizácia. V jej útrobách môžu vzniknúť usadeniny v ktorých sa začnú množiť rôzne mikroorganizmy. Pri každom spustení ventilácie sa potom do priestoru kabíny dostane zápach. To je aj dôvod, prečo je dôležitá pravidelná údržba klimatizácie, vrátane jej dezinfekcie.
Nepríjemný pac však môže byť aj prejavom niečoho vážnejšie. Dobrým príkladom sú narušené tesnenia alebo unikajúce prevádzkové kvapaliny, no ešte väčším problémom je, ak sa do auta dostáva zápach z motorového priestoru či výfuku.
Zápach vzniká častejšie aj v závislosti od ročného obdobia. Ak sa k vyššie spomínaným rizikovým faktorom pridá teplé počasie, je o problém postarané.
Ak ide o miesta vzniku zápachu, najčastejšie sú to sedačky, auto koberce a koberec podlahy. Týchto miest sa často chytáte, presúvate po nich veci a v zime sa na ne nanesie aj blato, špina, tekutiny, prach a drobné nečistoty. Skrátka, sú dosť rizikové.
Ak v aute radi raňajkujete či obedujete, potraviny a nápoje sa do látky či kože vpijú skôr, ako by ste si mysleli. Koberec má pritom schopnosť nasiaknuť nielen všetko, čo sa doň dostane, ale vtiahnuť do seba aj rôzne pachy. Keď k tomu pridáme fakt, že pod kobercom môže byť vlhkosť, vytvára sa ideálne prostredie na tvorbu plesní.
Podobný problém môže nastať aj pri stropnom čalúnení. Tým, že sa nachádza hore, často uniká nášmu očnému kontaktu a nevenujete mu pozornosť.
Stačí však trochu rozvíreného prachu, cigaretový dym alebo vlhkosť, ktorá sa postupne dostane aj tam. Stropné čalúnenie pritom dokáže pachy dlhodobo zadržať, takže aj keď zdroj zápachu zmizne, v aute môže ešte dlho zostať nepríjemná aróma.
To všetko podporujú opakované jazdy vo vlhkom počasí, extrémne teplotné výkyvy, rozliate nápoj alebo obľúbená desiata zjedená počas cestovania. Výsledkom je zmes pachov, ktoré si už žijú vlastným životom. Pozor aj na fajčenie elektronických cigariet, tie dokážu svoju vodnú paru dostať nielen do čalúnenia, ale aj na vnútro predného skla.
Keď už v aute cítite, že to vôňou pripomína skôr zatuchnutú pivnicu, než svieži interiér, je najvyšší čas pustiť sa do čistenia. To musí byť suché aj mokré.
Základom je dôkladné povysávanie všetkých priestorov od rohoží a miest medzi sedačkami až po škáry vo dverách. Ak máte vysávač so špeciálnymi nadstavcami, ten vám pomôže dostať sa aj do škár medzi sedačkami alebo miest, ktoré sú veľmi úzke.
Ak máte pocit, že niekde mohlo uniknúť väčšie množstvo tekutiny alebo rozloženého jedla, vyberte sedačky a skontrolujte, či sa tam nič neskrýva. Ak ide o sedačky a koberec na podlahe, tieto miesta si zaslúžia aj mokré čistenie. V ideálnom prípade použite tepovač so špeciálnym čistiacim roztokom, ktorý odstráni aj škvrny.
Pri kožených sedačkách je dôležitá jemnosť, preto použite špeciálne prostriedky iba na kožu a nezabudnite ani na následné ošetrenie, aby koža zostala pružná a nepopraskala. Nezabúdajte ani na stropné čalúnenie, no pri ňom pozor na prebytočnú vlhkosť.
Ak je aj po vyčistení zápach stále v nejakej intenzite prítomný, treba skúsiť špeciálne prípravky určené na pohltenie pachov a ich dezinfekciu. Tie vám pomôžu na neutralizáciu nepríjemných aróm aj v hlbších vrstvách látky, prípadne sú ideálne na likvidáciu baktérií, plesní a mikroorganizmov, ktoré by mohli zápach zhoršiť.
Aj keď sa vám už podarilo interiér poriadne vyčistiť a zbaviť všetkých hlavných zdrojov zápachu, dôležité je pocit sviežosti v aute udržať dlhodobo.
Práve na to slúžia voňavky, osviežovače či difúzory, ktoré dokážu dať autu príjemnú arómu. Vďaka nim sa aj každodenná cesta do práce stáva príjemnejšou. Vône do autá vám navyše pomôžu prekryť zvyšky zápachu, ktorý by sa mohol po čase znova objaviť. Vyberajte si ich však nielen podľa vône, ale aj konštrukcie riešenia a typu.
Moderné osviežovače do auta sú navrhnuté tak, aby boli jednoduché na používanie a zároveň účinné. Môžu mať formu závesných vôní, sprejov alebo difúznych systémov, ktoré postupne uvoľňujú arómu do interiéru a tak vytvárajú pocit čistoty.
Výhodou týchto riešení je, že si ich môžete zvoliť podľa vlastného vkusu. Ak chcete svoj interiér premeniť na voňavý raj dlhodobo, dobrým príkladom úspešných produktov sú Auto Finesse Aroma Air Fresheners. Ide o dizajnovo štýlové a originálne osviežovače vzduchu s retro vzhľadom, ktoré prinesú dlhodobé prevoňanie auta.
Ďalším dobrým tipom sú rozprašovacie vône, napríklad ako je ADBL MAGIC MIST. Na výber je viacero druhov so šťavnatou a pôsobivou vôňou. Vône môže aplikovať na koberce, pod sedadlá aj na čalúnenie, takže majú flexibilné využitie.
zakúpené na filtreaoleje.sk 31.03.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 01.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 01.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 01.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 31.03.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 31.03.2025